cisnienie-tetnicze

Co warto wiedzieć o ciśnieniu tętniczym?

Od lat jednymi z podstawowych badań, mających sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta, jest mierzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi. Można dzięki niemu sprawdzić stan układu krążenia, w skład którego wchodzi serce oraz szereg naczyń krwionośnych. Ważną rolę zajmują tu tętnice, które odprowadzają krew doprowadzoną wcześniej do serca przez żyły. Im sprawniej działa ten układ, tym lepiej dla zdrowia. Krew jest przecież tym „środkiem”, dzięki któremu poszczególne narządy wewnętrzne mogą otrzymać niezbędną porcję tlenu oraz składników odżywczych. Gdy pojawiają się zaburzenia związane z jej obiegiem, zaczynają się liczne problemy ze zdrowiem.

Serce, odgrywające w układzie krążenia bardzo ważną rolę, podzielone jest na lewe i prawe serce. Każda z tych części składa się natomiast z komory i przedsionka. Serce lewe odpowiedzialne jest za toczenie krwi do tętnic, dzięki czemu organizm otrzymuje transportowane przez krew substancje odżywcze oraz tlen.

Od ilości krwi trafiającej do serca, a następnie odprowadzanej z niego, zależy ciśnienie tętnicze. Można je podzielić na skurczowe oraz rozkurczowe. Ich pomiary pozwalają ustalić, czy układ krwionośny działa w prawidłowy sposób. Pomiaru takiego może dokonać zarówno lekarz, jak i sam pacjent, jeśli tylko posiada w domu zestaw odpowiednich urządzeń. Najlepiej jednak skorzystać tu z pomocy lekarza, który może od razu zinterpretować wyniki badań i w razie konieczności zlecić inne badania lub podjąć stosowne kroki związane z leczeniem.

Szczególnie szybkich działań wymaga stwierdzone w trakcie badania nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do wielu dalszych problemów ze zdrowiem. W takim przypadku zaleca się wykonanie jeszcze kilku innych badań. Ważny jest jednocześnie wywiad chorobowy, który pozwala m. in. ustalić, czy istnieją przyczyny wystąpienia nadciśnienia wtórnego oraz czy w przypadku danego pacjenta pojawiają się inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Podobne działania są koniecznie również wtedy, gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie.


Photo: Derek Gavey / flickr.com/photos/derekgavey/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/