serce

Jak chronić się przed zawałem serca? Podstawowe zasady profilaktyki

Problemy związane z naczyniami wieńcowymi stają się przyczyną znacznego osłabienia mięśnia sercowego, mogą też stać się przyczyną zawału. Jak chronić się przed tą chorobą? Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko pojawienia się tak groźnej choroby, jaką jest zawał serca, powinniśmy możliwie jak najszybciej zatroszczyć się o swe serce. Stosowanie się do kilku prostych zasad może nam pomóc w walce o zdrowie i dobrą formę, może nas też uchronić przed przedwczesną śmiercią. Na czym polega profilaktyka w przypadku choroby niedokrwiennej i zawału serca?

By móc cieszyć się zdrowym sercem możliwie jak najdłużej, nie trzeba wiele. Profilaktyka opiera się tu na rezygnacji z picia alkoholu oraz palenia papierosów, ważną rolę odgrywa w niej również dieta. Jeśli chcemy, by nasze serce sprawnie funkcjonowało, musimy częściej sięgać po produkty zbożowe, owoce oraz warzywa. Są one ważne m. in. ze względu na zawartość sporych ilości błonnika, skutecznie wspierającego nas w walce z nadmiarem złego cholesterolu. Watro też pamiętać tych owocach i warzywach, w których znajdują się witaminy C, E oraz beta-karoten. Są to niezwykłe substancje, które dla zdrowia naszego serca mają wyjątkowe znaczenie. Warto też ograniczyć ilość mięsa czerwonego w diecie, a częściej sięgać po warzywa strączkowe. Ostrożnie należy też postępować z jajami, które są wprawdzie ważnym elementem zdrowej diety, jednak ich nadmiar może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Poważne ograniczenia powinny dotyczyć takich produktów, jak cukier oraz słodycze. Ich nadmierne spożywanie jest przyczyną wielu problemów ze zdrowiem, warto zatem z nich zrezygnować.
By nasza dieta skuteczniej chroniła nas przed tak chorobami serca, należy też wykazać się rozsądnym podejściem do tłuszczu w diecie. Co warto zrobić? Najlepsze rozwiązanie to ograniczanie tłuszczów zwierzęcych, i wprowadzanie w ich miejsce tłuszczów pochodzenia roślinnego. Tłuszcze roślinne zawierają przecież sporo NNKT –kwasów tłuszczowych, dzięki którym łatwiej jest nam utrzymać poziom cholesterolu na właściwym poziomie.

Zawał serca nie musi być tak wielkim zagrożeniem dla współczesnego świata. Wiedza na temat czynników sprzyjających tej chorobie oraz odpowiednia profilaktyka to podstawa dla każdego z nas. Nie trzeba przecież wiele, by chronić swe serce w możliwie jak najlepszy sposób.


Photo: thechallahblog / flickr.com/photos/aclarinet62/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/