rzucanie-palenia

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie papierosów pozbawiło dobrej formy oraz zdrowia już niejednego. Mimo informacji na temat szkodliwego wpływu nikotyny na ludzkie zdrowie liczba palaczy w Polsce spada bardzo powoli. Tych, którzy jeszcze palą, a zastanawiają się nad rzuceniem, staramy się ostatecznie przekonać do zerwania z tym nałogiem. Dlaczego warto to zrobić?

Palenie papierosów a zdrowie

Nikotyna oraz inne szkodliwe substancje znajdujące się w papierosowym dymie poważnie szkodzą sercu oraz układowi krążenia. Są jedną z najczęściej spotykanych przyczyn zawałów serca oraz udarów mózgu. Dym z papierosa, nikotyna i wiele innych, toksycznych substancji trafiających do organizmu w trakcie palenia, niszczy przede wszystkim układ oddechowy i krwionośny. Obok płuc z powodu palenia papierosów dobrą formę traci mózg oraz serce. Za ich kiepską formę odpowiada z jednej strony problem z dotlenieniem wszystkich narządów wewnętrznych w odpowiedni sposób, z drugiej – zanieczyszczone z powodu palenia papierosów tętnice.

Innym, bardzo często występującym problemem związanym z paleniem papierosów, są liczne choroby nowotworowe. Głównym winowajcą jest tu beznzopiren, będący jedną z tak licznie występujących w papierosach substancji szkodliwych dla zdrowia. To właśnie ta substancja może pobudzać do rozwoju komórki nowotworowe. Wśród licznych nowotworów, do których może doprowadzić palenie, najczęściej wymieniany jest rak płuc oraz krtani. Wiadomo jednak, że z powodu palenia papierosów można doprowadzić do rozwoju raka nerek, trzustki, a nawet pęcherza moczowego.

Już choćby tylko z tego powodu warto rzucić palenie. Im szybciej – tym lepiej. Ci, których nie przekonują argumenty zdrowotne, mogą przekonać kwestie związane z wyglądem. Palacze nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, a ich szara skóra jest poważnie zniszczona przez wdychaną truciznę. Palacze szybciej muszą radzić sobie z ukrywaniem zmarszczek, które w ich przypadku bardzo wcześnie pojawiają się wokół ust i oczu.


Photo: smlp.co.uk / flickr.com/photos/biscuitsmlp/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/