ciekna-czekolada

Czekoladowe zdrowie

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Tak mawiał Jan Kochanowski w znanym przez wszystkich wierszu. Nasze zdrowie jest szlachetne i smakuje wspaniale. Nie każdy jednak o tym wie. Podobnie nie każdy wie, jak o ten dar dbać. Czy możliwa jest taka pielęgnacja naszego zdrowia, która jednocześnie sprawiałaby nam przyjemność?

Nikt nie chce truć swojego organizmu bowiem to od jego funkcjonowania zależy nasze samopoczucie psychiczne oraz stan fizyczny. Jednocześnie wszyscy lubimy sprawiać sobie drobne przyjemności. Jedną z nich jest właśnie jedzenie czekolady. Sprawia ona jednak, że rośnie w nas poczucie winy dotyczące szkodzenia własnemu organizmowi. Cała przyjemność jest więc obciążona wyrzutami sumienia. Nie bądźmy dla siebie tacy surowi. Czekolada to samo zdrowie. Jest ona źródłem mnóstwa witamin i minerałów. Przede wszystkim jest bogata w wapń i magnez. Warto zwrócić uwagę na zawarte w czekoladzie związki zwane flawonoidami. Są to substancje, które występują również w czerwonym winie oraz w zielonej herbacie. Wpływają pozytywnie głównie na zmiany miażdżycowe i krążenie krwi. Czekolada zawiera całe mnóstwo różnego rodzaju związków chemicznych, które chronią organizm człowieka przed zmianami nowotworowymi, stymulują układ odpornościowy, zmniejszają bóle i poprawiają nastrój. Jeśli lubimy jeść tego rodzaju słodycze to 1/3 tabliczki dziennie będzie idealnym rozwiązaniem dla naszego organizmu.

Jedzeni czekolady to jeden ze sposobów na poprawę naszego wewnętrznego stanu zdrowia. Nie zapominajmy jednak o naszej skórze, którą należy pielęgnować również od zewnątrz. Na pewno nie raz spotkaliśmy się z kosmetykami na bazie tego smakołyku. Naturalne słodycze mogę być wykorzystywane nie tylko w kuchni i leczeniu doustnym, ale także w kosmetologii. Już sam zapach czekolady wprawia nas w dobry nastrój. Maseczka czekoladowa nie tylko sprawi, że się odprężymy, ale także pozytywnie wpłynie na wygląd naszej skóry. Ponadto czekolada działa wyszczuplająco i modelująco na sylwetkę. Dlatego warto zainwestować w odżywczy żel pod prysznic lub olejek do masażu na bazie czekolady. Taki specyfik możemy również przygotować w domowym zaciszu. Żaden kosmetyk nie wpłynie aż tak odżywczo na naszą szarą i zmęczoną skórę jak czekolada. Zwłaszcza jeśli jest ona osłabiona dietą, chorobą lub bezsennymi nocami.

Jedzenie czekolady jest dobrym sposobem na poprawienie sobie nastroju w zaciszu domowym. Jednak, gdy mamy ochotę na profesjonalną pielęgnację możemy udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie coraz częściej wykonuje się zabiegi na bazie tego naturalnego kosmetyku. Wiedząc, jakie zalety posiadają czekoladowe słodycze nie zapominajmy o ograniczeniach. Czekolada zwiera bowiem cukier, który nie każdemu dobrze służy. Warto zainwestować w dobrej jakość gorzką czekoladę, która jest najzdrowsza z uwagi na zawartość cukru. Znając umiar na pewno nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu.


Photo: Ermis / flickr.com/photos/ermulator/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/