Zaburzenia łaknienia

Zaburzenia łaknienia w pigułce

Dla wielu z nas odczuwanie głodu lub sytości jest czymś zupełnie naturalnym. Nasz organizm automatycznie wysyła nam sygnały, będące informacją o tym, że powinniśmy coś zjeść albo o tym, że nasz organizm otrzymał już niezbędną porcję pożywienia. Są to dla nas tak naturalne odczucia, że nawet się nad nimi nie zastanawiamy. Jedzenie i wszystkie procesy z nim związane wydają się nam bardzo proste. Tak proste, że ciężko nam uwarzyć, jakie problemy mogą mieć z nimi niektóre osoby. A jak się okazuje zaburzenia łaknienia są poważnym problemem, który dotyka sporą grupę osób.
Wśród najczęściej spotykanych zaburzeń łaknienia można wymienić przede wszystkim nadmierne objadanie się. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku tych osób, które wciąż czuja się głodne, zatem wciąż sięgają po jedzenie. Efektem są najczęściej poważne problemy ze zdrowiem spowodowane nadwagą. Są to wbrew pozorom dość często występujące zaburzenia. Innym problemem związanym z łaknieniem mogą być złe nawyki żywieniowe, najczęściej mające swe korzenie jeszcze w dzieciństwie. Nadmierne objadanie się czy zbyt częste sięganie po niezdrowe i bardzo kaloryczne przekąski to przyczyna kolejnych problemów ze zdrowiem i jedzeniem.
Podczas gdy jedni się niezdrowo objadają i tyją, inni niedojadają i na własne życzenie umierają z głodu. Mowa tu o anoreksji, która jest zaburzeniem łaknienia mającym psychiczne podłoże i – niestety – poważne, bardzo groźne dla zdrowia konsekwencje. Kult piękna i szczupłej sylwetki sprawia, że kobiety (a w szczególności młode dziewczyny) popadają w manię odchudzania się. Anorektyczki to jednak często ofiary słabej psychiki, u których problemy emocjonalne połączone z chęcią uzyskania pięknej figury i wymarzonej wagi prowadzą do poważnych zniszczeń w organizmie. Anoreksja jest bardzo groźnym zjawiskiem, gdyż dziewczęta tracą siły, a ich organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Niektóre, najbardziej skrajne przypadki, mogą prowadzić nawet do śmierci. Z anoreksją związane jest jeszcze inna choroba – bulimia. Różni się ona od anoreksji tym, że w przerwie między głodzeniem się mają miejsce napady głodu, podczas których chora osoba objada się, a następnie – w obawie przed przybraniem na wadze – prowokują wymioty.


Photo: daniellehelm / flickr.com/photos/daniellehelm/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/